Grandeville

Grandeville soutaa ympäriinsä erilaisia ääniä yhteensovittaen. Maanläheisyys on punaisena lankana, jolla on tähän asti ommeltu yhteen melkoisen värikäs tilkkutäkki. Musiikkityylin lokerointia katsotaan usein kieroon, turhaankin, mutta Grandevillen musiikkia on hankala lokeroida, bändin itsensä puolesta ainakaan, koska oma korva ei siihen riitä. Yleiskäsitteenä poprock on kuitenkin melkoisen kelvollinen..
Historia: Sensuellein lyriikoin helposti lähestyttävää rockbluespoppia soittava viisikko on kokoonpanoaan ja genrestään epätietoisena samoillut musiikinteon kaikuisassa parkkihallissa jo syksystä 2001. Linjan etsimisen hyljänneenä omaa yksiselitteistä hybridimusiikkiansa soittaen orkesteri sai kuitenkin piristysruiskeen toiminnalleen kosketinsoittaja Samulin astuessa kuvioihin keväällä 2006 ja kesän keikat saivat uskon tulevaan heräämään. Jatketaan lippu korkealla..!

Täällä Mikserissä AxeS on kitaristi Akin alter ego. Henkilökohtaisesti kaksi orkesterin otuksista saa kiinni myös irc-galleriasta. Bassotaiteilija Alanko on nimimerkin _Irmeli^^ alla ja vokalisti Raatikainen, joka myös täällä isännöi käyttäjänimeä Grandeville, löytyy nimimerkillä Sevenender. Läppää saa heittää kun siltä tuntuu..
Jäsenet: Jouni Raatikainen - laulu & kitara, Aki Sihvonen - kitarat, Samuli Rautiainen - koskettimet, Juho "Allu" Alanko - basso, Matti Seväkivi - rummut
Laitteet: Riittävä
Tilastot: 53 seuraajaa, 13 762 kuuntelua

Perustaja: Grandeville

Vieraskirja

Allu 25.09.2008

Itse tykkään kyllä juustopizzasta :o

Nimetön 20.10.2008

allun nikki on nykyään kyllä _alanko tuolla gallerian maailmoissa...

Grandeville 09.11.2008

Kaikki kynnelle kykenevät sitten keskiviikkona 12.11. Helsingin Time Bariin Jounin ja Risto Kupiaisen keikalle...!

jeeje 20.11.2008

Tänään William K:ssa Jouni, Aki ja tuurausmies Rasmus!

Jouni 12.03.2009

Torstai tuli ja toi keikan The Rocksissa! Sinne siis kaikki!

jomppa 21.04.2009

terkut viiksetömälle john lordille!! kyllä jazzahtaa!!

Juha & Mirva 19.07.2009

Kiitos vielä teille kaikille mahtavasta hääkeikasta!

kassper 20.08.2009

Vaadin uusia biisejä levylle ja levyä minulle! Mudhen eciten uhcauxen!

way2shy 02.03.2011

Vetäkäähän Joensuussa pari Maroon 5:n biisiä ni kukaan ei huomaa eroa ;)

Jouni 04.03.2011

Katsotaan, jos saataisi Maroon 5 vaikka lämppäriksi. :)

Katso kaikki viestit

Lisää viesti

Light Rock

Take us high 11.09.2011

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Take us high on energiaa pursuava ykkössinkku uudesta Grandeville-materiaalista.

-   1 131 kuuntelua
Pop

Half the lover 16.09.2007

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Jälleen kotioloissa syntynyt demotus uudesta kappaleesta, joka käsittelee astetta vakavamielisempää aihetta. Älköömme kuitenkaan vaipuko ahdistuneeseen tilaan, vaan nauttikaamme sämplerummuista ja dynaamisen mikrofonin laulusaundista. Kiitos ja anteeksi!

9,5   5 1505 kuuntelua
Pop-Soul

Snakes (demo) 13.04.2007

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Tässäpä täysin kotona äänitetty demotusversio kappaleesta, jota kesän keikkayleisö joutuu kuulemaan varmasti. Kertarämäytyksellä muotoutui bändin omaksi suosikiksi..

9,7   8 1743 kuuntelua
Light Rock

Walking on the rails 26.10.2006

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Tämä on kotistudiossa sen rajoitteet tuntien kolmen päivän (ja yön) aikana syntynyt vedos uudesta kappaleesta. Henkilökohtaisia aspekteja takanaan pitävä tarina yhdistettynä tähän säveleen on ollut tekijälleen suurta terapiaa, mutta tavoitellessaan myös kansainvälisiä myyntimiljoonia, se on asetettu kaikkien kuultavaksi.

Toivottavasti pidätte. Muistakaa, että joskus pitää päästää irti.

9,28   14 3282 kuuntelua
Country

For the time being 13.11.2006

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Paperille purkautui tällä kertaa ajatuksia siitä, kuinka tätä maailmaa ja elämän perusasioita ei pitäisi vatvoa. Ehkä niitä välillä pitääkin pohtia, mutta kaikille asioille ei voi mitään, eikä ainakaan niihin kietoutuminen paranna tilannetta millään tapaa.

Yllättävän folk-vetoiseksi muotoutunut kiisu ei ole sitä ominaisinta Grandevillea, mutta kitaristi Akin "öllötysmusiikiksi" kutsuma fiilistely ei ole välttämättä kavalkaadissa huono juttu.

9,64   7 1949 kuuntelua
Light Rock

Fragile 13.09.2006

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

"Don't say anything, the moment is fragile..". Tähänastisista balladeista suurimmaksi "hitiksi" muotoutunut pienokainen.

Fragile valittiin 8.2.2007 YleX:n X-ryhmässä viikon demoksi viikolle 6. Kiitos kaikille äänestäneille!

9,19   14 3377 kuuntelua
Ballad

Touch - versio 2 25.09.2006

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Kakkosversio imelyytensä ansiosta monenkirjavaa palautetta vuorokauden aikana saaneesta balladista on nyt hieman työstetympi ja sisältää mm. sähkökitarasoolon tapaisen lurituksen.. :) Klikkaa, kuule ja vertaa.. Demotushan tämäkin on.

Poistuu, kunhan valmis on valmis.

9,78   5 1775 kuuntelua
Copyright-huomautus:
Kaikki materiaali Mikseri.netissä on suojattu tekijäinoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla.
Voit kopioida tätä materiaalia ja tehdä siitä kohtuullisen määrän kopioita VAIN omaan käyttöön.
Materiaalin UUDELLEENTUOTTAMINEN, LEVITTÄMINEN ja JULKINEN ESITTÄMINEN on kielletty ilman asianosaisen henkilön lupaa.
MoonTV Kellari
uusin jakso 30.11.