Blueborn


Blueborn näki päivänvalon syksyllä 2002, kun kitaristi Oskari ja rumpali Lasse alkoivat kerätä uutta yhtyettä edellisen hajottua. Aluksi soiteltiin edelliseltä bändiltä perinnöksi jääneitä kappaleita, mutta varsin pian alkoi biisitehtaamme Oskari valmistaa uusiakin kappaleita jotka oli sävelletty nimenomaan uuden laulajamme Seitan upealle äänelle sopiviksi. Armottoman treenin jälkeen totesimme kappaleiden toimivan niin hyvin että oli koittanut demon nauhoittamisen aika.

Ensimmäisen keikkansa Blueborn teki 7.12.2003 On the Rocks- klubilla. Tapahtuma oli Live Talent 2004- osakilpailu, josta Blueborn nappasi itselleen näyttävän voiton ja paikan finaaliin 4.4.2004. Paikalla olivat myös Nelosen kamerat, ja kappaleesta My Sweet Addiction nähtiin ihan hyvän mittainen pätkä Nelosen uutisissa seuraavana päivänä. Blueborn - TV:stä tuttu! :)

Vuodenvaihteessa 2004-2005 liittyi joukkoomme Nella mikrofonin ja koskettimien taakse, kasvattaen kokoonpanomme jo kuusihenkiseksi! Tällä porukalla solmimme myös levytyssopimuksen Magnum Musicin kanssa ja nauhoitimme ensimmäisen sinkkumme syksyllä 2005 tuottaja Hannu Korkeamäen kanssa. Sinkku nousi ensimmäisellä listaviikollaan suoraan sijalle 2. Toinen sinkku julkaistaan tammikuussa ja pitkäsoitto olisi tarkoitus julkaista vuoden 2006 alkupuoliskolla.

Yhtyeellä on myös kotisivut osoitteessa www.blueborn.com.

 


Historia: Blueborn perustettiin 2002.

Jäsenet:
  • Seita (laulu)
  • Nella (laulu)
  • Oskari (kitara)
  • Roope (kitara)
  • Lasse (rummut)
  • Niko (basso)


Laitteet: Fender, Hartke, Gibson, Pearl, Boss, Paiste, jne


Vieraskirja
Spcrt: tykkäään ihan sairaasti! :) aivan mahtavaa ^^ kaks mun lempparia on khyll noi saving you the trouble ja sit toi Shame on you aivan sydämmii koskevia biisei! ^^

crista: tykkään!

Mikki78: popittaa!!!

Tarppi: hyvää musaa ja hyvät laulajat!

kakka: en tykkää plääähh

: helvetin hyvää meininkii ja laulajan ääni tosi mahtava

Coldmine: loistavaa musaa!! pidän kovasti

avril: ihan kivan kuullosta ! =)

Salminen: Iskälläs oli kun sua teki!

lol: salmisella on takatukka!!!11

elp: hyviä biisejä!Laulaja laita vähän lisää voimaa ääneen niin mahtavaa menoa!pitäkää lippu korkeella!

Sireeni: upeeta, mahtavaa....!! kokoonpano toimii lähes täydellisesti..... lisää biisejä!! nää loppuu kesken :P

jayLa: uskomatonta löytää mikseri.netistä näinkin hieno biisi kuin shame on you!

tidii: Mainiota musaa :D Hyvä ääni laulajalla!

jamppi: sika kivan kuulosta musaa!! reläksiä..

heikko-peikko: laulajahan on huippu. Muilla taitaa olla korvat lukossa.

Zadik: Ihan mukavaa kuunneltavaa. Joissain kohdissa pientä ääntämisen ongelmaa, mutta minua se ei niin haittaa. :)

karlito__: letkeetä

j: enkku on vähän töks ajoittain, aineksia kyllä noin muuten.

makes69: Huipu matskua!!
Nimi:
Viesti:
 




Näe BLUEBORN livenä:

  • 28.01.
Friday, Helsinki (taisi mennä jo)
Keikkamyynti:
Ohjelmapalvelu AAVA / Arttu Piispanen / Ruutikellarinkatu 4 / 06100 Porvoo / 040-5073074
Blueborn.com - Viralliset kotisivumme
Bluebornille levytyssopimus Magnum Music Oy:n kanssa!




Saving You the Trouble Blues Rock
Kuuntele
Download (192kbps, 04:58, 6,84Mt)   
Hieman hitaampaa materiaalia nauhoittamaltamme livedemolta. Syksyistä synkistelyä luvassa niille joille moinen maittaa. Jälleen odotellaan toista kotiin - turhaan.

K/a: 9.1 | | 69 ääntä | Kommentit! (49) | Lisätty: 09.08.2005



80s Child Rock
Kuuntele
Download (160kbps, 03:43, 4,26Mt)   
Elokuussa ilmestynyttä esikoissingleä odotellessa kävimme kiskaisemassa nauhalle kaikki 16 Bluebornin vielä Mikseri.netistä puuttuvaa kappaletta. Nauhoitus tapahtui livenä nauhoittajamme/miksaajamme Timo Silvastin olohuoneessa. 16 kappaletta taltioitui pisutaukoineen vähän vajaassa kolmessa tunnissa.

Tämä ensimmäiseksi tänne laittamamme kappale kertoo nuorehkosta naisihmisestä, joka elää yhä 80-lukua. Tyttönen pomppii Duran Duranin tahdissa niin antaumuksella, että tukalla kestää pogoamisen loputtua vartin verran pysähtyä.

K/a: 9.1 | | 51 ääntä | Kommentit! (37) | Lisätty: 22.06.2005



Ivalo Rock
Kuuntele
Download (160kbps, 03:23, 3,88Mt)   
Lataa soittoääni   
Toinen livesessioistamme pätkäistävä raita on virallinen "kesäbiisimme". On vapaapäivä ja aurinko porottaa kuin viimeistä päivää. Mikäpä oivallisempi ajankohta hypätä autoon, kääntää nokka kohti Ivaloa ja kaasutella tutustumaan paikalliseen iltaelämään?

K/a: 8.5 | | 25 ääntä | Kommentit! (18) | Lisätty: 22.06.2005



Back Against the Wall (Analysis remix) Trance
Kuuntele
Download (192kbps, 08:06, 11,14Mt)   
Mitä olisi poppisbändi ilman tranceremixiä? Ei niin mitään! Hollantilainen herrasmies nimeltä Analysis pisti kappaleemme uuteen uskoon. Ja ei kun lattialle tamppaamaan!

Remixaajan tuotoksia löytyy lisää osoitteesta: www.ctgmusic.com/analysis

K/a: 8.7 | | 18 ääntä | Kommentit! (15) | Lisätty: 29.04.2005



Ain't Nobody Rock
Kuuntele
Download (256kbps, 04:26, 8,12Mt)   
Lataa soittoääni   
Toiselta demoltamme, jonka avulla saimme ensimmäisen levytyssopimuksemme! Tämä kappale on demon kakkosraidan lopullinen versio, jolla pitäisi vaikkujen irrota korvista. Vauhtia ja vaarallisia tilanteita piisaa. Mustasukkaisuus on edelleen kappaleen teema, ja rankkaa tilitystä on luvassa.

K/a: 8.6 | | 25 ääntä | Kommentit! (17) | Lisätty: 12.09.2004



Back Against the Wall Rock
Kuuntele
Download (256kbps, 03:20, 6,11Mt)   
Lataa soittoääni   
Uuden demon kolmosraita. Tässä nyt niitä repiviä kitaroita niitä kaipailleille. Kappale kertoo siitä vaikeasta tilanteesta, kun kaikki vaihtoehdot tuntuvat yhtä huonoilta.

K/a: 9.1 | | 64 ääntä | Kommentit! (61) | Lisätty: 12.09.2004



Another Day (uusi miksaus) Pop
Kuuntele
Download (256kbps, 03:22, 6,15Mt)   
Tämän kappaleen energialataus ei yltänyt ihan odotuksiemme tasolle joten ensimmäisen demomme miksannut Tomppa heilautti taikasauvaansa tuloksena melkoisesti rokkaavampi versio. Nyt pitäisi jyrätä jo voimallisemmin, todetkaa ihmeessä omin korvin!

K/a: 8.9 | | 44 ääntä | Kommentit! (33) | Lisätty: 27.10.2004



Feelin' Fine Pop
Kuuntele
Download (128kbps, 04:36, 4,21Mt)   
Täyteläisillä soundeilla höystetty nojailubiisi. Muhkeat Hammondit ja kitarasoundit jotka räjäyttävät lian pois. Viikon biisivalinta mikseri.netissä #45/2003! Woo!

K/a: 9.1 | | 179 ääntä | Kommentit! (179) | Lisätty: 20.10.2003 | Biisivalinta (44/03)



Shame on You Ballad
Kuuntele
Download (128kbps, 03:46, 3,44Mt)   
Lataa soittoääni   
Herkkä, surumielisen kaunis balladi joka kertoo luopumisen vaikeudesta ja hänestä, jota olet salaa ikävöinyt jo kauan. Mitähän hänelle nykyään kuuluu? Laita takkaan tuli, himmennä valot ja pistä tämä kappale soimaan ja anna hänen palata hetkeksi luoksesi.

K/a: 9.1 | | 114 ääntä | Kommentit! (105) | Lisätty: 20.10.2003



My Sweet Addiction Rock
Kuuntele
Download (128kbps, 03:35, 3,29Mt)   
Nopeahko mutta rento kappale. Saattaa jäädä päähän soimaan. Kuuntele oitis ja totea omin korvin miten toimiva on wah-kitaran ja säröbasson liitto!

K/a: 8.7 | | 103 ääntä | Kommentit! (87) | Lisätty: 20.10.2003


Copyright-huomautus:
Kaikki materiaali Mikseri.netissä on suojattu tekijäinoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla.
Voit kopioida tätä materiaalia ja tehdä siitä kohtuullisen määrän kopioita VAIN omaan käyttöön.
Materiaalin UUDELLEENTUOTTAMINEN, LEVITTÄMINEN ja JULKINEN ESITTÄMINEN on kielletty ilman asianosaisen henkilön lupaa.