|
efunkelist |
|
![]()
Kotitarvemuusikon omavaraisuustuotoksia.
Historia:
Lapsena minulla oli sellainen 10cm kokoinen lelu"piano" jossa oli duuriasteikko. Eräänä päivänä huomasin soittavani improvisaatiota sillä. Kouluikäisenä pelleilin amigan soundtrackerilla. Yritin rekonstruktoida sillä metallicaa ja tuumasin että ehkä olisi helpompaa jos osaisin soittaa kitaraa. Kun opin soittamaan sähkökitaraa jäi tietokone vähän taka-alalle ja halusin bändiin soittamaan. Myöhemmin halusin opetella muitakin soittimia siinä toivossa että se laajentaisi näkemystäni kitaransoiton suhteen. Kun en jaksanu enää nuotittaa kitaraa träkkerille, joka kuulosti huonolta, aloin opettelemaan äänittämistä jotta saisin taltioitua biisejä. Jossain välissä halusin ammattimuusikoksikin mutta sitten totesin että ehkä parempi hommata joku päätoimi ja pitää musiikki harrastuksena. Harrastus on osoittautunut niin syvälliseksi että välillä se pönkittää elämää sivutoimenakin, mutta kuitenkin omilla ehdoillani.
Jäsenet:
efu
Idolit/vaikutteet:
Alanis Morissette, Amiga MOD-skene (old skool...), Apocalyptica, Audioslave, Black Stone Cherry, Bo Kaspers Orkester, Carlo Magi, Catch Twenty Two, Creed, Faith No More, Freak Kitchen, Gavin Degraw, maroon5, Metallica, MTV / Voice / Jyrki / Radiot... Kaikki se miltä ei oikein voi välttyäkään..., Nickelback, Prodigy, Red Hot Chili Peppers, Suurlähettiläät, Ugly Kid Joe, Poikani on idolini ja vaikutteita imen itseeni kaikkialta.
Laitteet:
Kasettineliraituribiisit on viime vuosituhannelta.
(Amiga 600, Protracker, ESP KH-2, digitech RP7, fostex neliraituri)
Nykyään tehään sillä kalustolla mitä kädessä on, en ala listaamaan työkaluja. Ne on kuitenkin vain tyäkaluja. Lopputulos ratkaisee, ei välineet eikä keinot.
Tilastot: 21 seuraajaa, 4 692 kuuntelua Perustaja: efunkelist |
|
Tämä sivu jäänee oman musisointini backstage ja b-sides -kokoelmaksi, historiikiksi, kun jossain vaiheessa availen uusia sivuja joilla julkaisen tuoreempaa musiikkiani "enemmän tosissaan" :)
Copyright-huomautus:
Kaikki materiaali Mikseri.netissä on suojattu tekijäinoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla. Voit kopioida tätä materiaalia ja tehdä siitä kohtuullisen määrän kopioita VAIN omaan käyttöön. Materiaalin UUDELLEENTUOTTAMINEN, LEVITTÄMINEN ja JULKINEN ESITTÄMINEN on kielletty ilman asianosaisen henkilön lupaa. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||