Johannes Takasen kohtalosta

Herra Hoo | 07.02.2012 | Folk
Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Netistä löytyi "sävellä Erkon runo" - kilpailu. Halusin kuitenkin tehdä kappaleen niin, että se rikkoo kilpailun sääntöjä, koska en pidä varsinkaan kilpailuissa esiintymisestä. Se jääköön mieluummin mielenrauhalleni säestykseksi.

Sanat J.H.Erkko

8,80   93 kuuntelua

Kappaleen sanat

JOHANNES TAKASEN KOHTALOSTA.

Tää kansa ulkokullattu
Sun haudallasi itki;
Sen päälle kylvi kukkia
Ja ohdakkeet pois kitki.

Se nosti kiven kaunihin
Sun hautakummullesi
Ja hurskaat virret (lisää)

Kommentit

Haluaisitko kommentoida? Rekisteröidy käyttäjäksi tai kirjaudu sisään

Kirjaudu

10
Lautajaska 04.04.2012
Ihan oikeata folkia! Papukaijamerkki ehdottomasti.
0   +1 +2
 
ex4 27.03.2012
Dylanin perintö kuuluu sävellyksessä. Kivoja rytmisiä ratkaisuja kitaroinnissa ja huuliharppu kuuluu lajityyppiin kuin nenä päähän.

Hienon runon olit löytänyt lyriikoiksi. Tästähän muodostui sivistävä kappale, tätä kuunnellessa oli pakko tutustua Takaseen ja Erkkoon, ainakin nyt sen verran mitä Wikipedia herroista kertoi.
0   +1 +2
 
BassCreator 21.03.2012
Jopas oli pläjäys, en tämmöstä kuuntele oikeestaa ollenkaa, joten mukavaa vaihtelua musiikin kuunteluun.
0   +1 +2
 
juhaputra 20.03.2012
tälläistä perus suomalaista masennus tavaraa
0   +1 +2
 
8
Chrimera 19.03.2012
Hyvät huuliharput. Kitarat ovat turhan taustalla tai vaihtoehtoisesti laulut turhan pinnassa. Sanoituspuolella ei mitään erikoista. Hyvä biisi tarvitsee toimiakseen myös hyvät sanat. Tähän kastiin ei mielestäni kuulu näin helppo teksti. Biisi siis avautuu kuulijalle liian helposti.
0   +1 +2
 
9
lipoma 18.03.2012
Basso ja rummut mukaan niin tulisi loistava ralli.
0   +1 +2
 
Cecce 17.03.2012
Hyvää laulamista ja huuliharpointia :) Vois lisätä muitakin soittimia sekaan, niin tulisi täydempi biisi.
0   +1 +2
 
R-iQ 14.03.2012
Olipas kekseliäs ja kaunis kappale. Hienolle miehelle hieno kappale.
0   +1 +2
 
9
Shadow_fox 14.03.2012
Nätit sanat ja mukava melodiakulku. Kitarointikin aika messevää. Yleensä kavahdan aina kun näen genren olevan folk, niin nytkin, mutta tämä olikin aika kiva. Me likes.
0   +1 +2
 
H.Rantanen 13.03.2012
Kivaa singer/songwriter-meininkiä. Hyvät sanat ja mukavasti laulettu. Kitara kuulostaa aika rapsakalta ja diskanttiselta. Tässä lienee kuitenkin tarkoitus kepeään tulkintaan, eikä huipputuotantoon.
0   +1 +2
 

Sivut: 1 2 3 4

Löytyy soittolistoilta

MoonTV Kellari
uusin jakso 30.11.