Kävelen

Make Vahtola | 20.04.2007 | Pop
Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Huhtikuu 2007

9,50   1793 kuuntelua

Kappaleen sanat

- Kävelen -


Alla auringon kuljen
täynnä mittani on.
Vaikka silmäni suljen
huomaan oon onneton

Kaikki rahat on menneet
omat ja toistenkin.
Vieneet niin kuin nää helteet
päältäni (lisää)

Kommentit

Haluaisitko kommentoida? Rekisteröidy käyttäjäksi tai kirjaudu sisään

Kirjaudu

lightbulb 19.06.2007
Karhunpalveluksia tekevät nämä OU:t, MP:t ja muut, ns. ammattilaiset, ollessaan puuttumatta alaa vaivaavaan ylikompressointiin - saamastaan näkyvyydestä huolimatta. Sama ilmiö tosin vaivaa heitä itseäänkin. Alusta loppuun täysillä ja vielä radioasemien säädöt (heikennykset) siihen päälle. Huh!
0   +1 +2
 
Olavi Uusivirta 19.06.2007
Kaikin puolin erittäinkin kelvollinen kappale on kompastua heti lähtökuoppiinsa laulajan ottaessa turhan paljon vapauksia suomen kielen ääntämisen suhteen. ”Kaikki raahaton menneet, oomat jaattoistenkin” saattaa tietenkin olla jotain minulle toistaiseksi tuntematonta salakieltä, mutta suomea se ei ole. Kannattaa siis vastaisuudessa kiinnittää erityistä huomiota kahteen seikkaan: fraseeraukseen ja tekstin ja melodian suhteeseen. Pitkät äänet melodialinjassa yleensä huutavat seurakseen tuplavokaalia tai diftongia, tai sitten fraseerauksessa on turvauduttava kikkakutosiin.

Paikoin hyvinkin beatlesiaaninen kappale tuo soundimaailmaltaan mieleen Jiri Nikkisen mainion debyyttisooloalbumin vuosien takaa. 60-luvun melodisen stemmapopin perinteestä ammentavan biisin mielenkiintoisinta antia on c-osa, joka ainakin sävellyksen osalta uskaltaa poiketa moottoritieltä mökkipolulle, jossa kasvaa kirpakkaa ketunleipää. Stemmalaulua voisi viljellä perinteisten aa-aa -köörien lisäksi enemmänkin. Crosby Stills Nash & Young tehokuunteluun ja arrailemaan, niin kyllä maistuu mansikalta.
0   +1 +2
 
9
sir.henry 23.05.2007
Muutama hetki sitten Egotrippiä kuunnelleena, tulee kappaleesta -varsinkin laulajan äänestä- ko. bändi mieleen. Sanotaan, että Egotripin iloinen versio. Noin puolivälissä oleva bridge-osa toimii oikein mainiosti. Jään odottelemaan jälleen uusia julkaisuja ja annetaan tälle arvosanaksi 9+
0   +1 +2
 
10
ipikka 07.05.2007
tätä kuunnellessa pyörii mielessä kesäinen maisema, aurinko paistaa eikä huolen häivää,ollaan vaan ja nautiskellaan hyvä biisi.
0   +1 +2
 
Pöykäri 27.04.2007
Olihan taas jätkä pläjäyksen tehnyt! Helevetin hieno bassolinja ja bassottelu ylipäänsä tosi tukevaa! Väliosa kivasti rauhoitti ja laulut ja sen jälkeinen kitara uppos ku titanikki. Oliko se nauhakaikukitara ku pläjähti tuon väliosan jäkeen? Nice! Vanhuksella on nuo laulutkin kehittyneet, vai lieneekö tulosta kehittyneen studiotekniikan?
Hieno teksti ja letkeä meno. tarjoon x tuoppia kun tuun ens kerralla pohjoseen. Great!
0   +1 +2
 
9
ktehdas 25.04.2007
Jees, kolahti. Hienot bassokuljetukset (samaa mieltä muuten edellisen kanssa vireestä.) Sauvakävelyn harrastajana tuen kappaletta sauvakävelijöiden nappeihin edellisiä kommentteja myötäillen.
0   +1 +2
 
9
pa50 22.04.2007
Mainio ralli. Kaikille sauvakävelijöille napit korviin ja tämä soimaan niin johan ois menemisen makua.
0   +1 +2
 
10
keefer07 21.04.2007
Tämä oli toimivaa poppia. Hienot soundit ja ennen kaikkea loistava sävellys.
0   +1 +2
 
10
Manetti 20.04.2007
Onpa makeet saundit, Hieno pläjäys.
0   +1 +2
 
9
projekt 20.04.2007
Rummuilla nostettiin biisi eloon,säkeistö tuo mulle mieleen Ray Daviesin Kinksin biisit,ei suoraan tietenkään mitää yksittäistä biisiä,vaan rakenteessa ja sovituksessa on ehkä yhtäläisyyksiä.Muttei missään mielessä negatiivinen huomio,jännä huomio vain.
Soundit ovat selkeät,jokainen soitin balanssissa keskenään,ja egutukset tehty siten,että kokonaissoundi on selkeä ja erotteleva.Taitaapi taajuuskorjaus olla hanskassa:)
Mikä minua ehkä hieman häiritsi oli toi EZ Drummer,joka oli asetettu ehkä (pelkkä makuasia) vähän liian aktiiviseksi,etenkin haitsukäsi oli EZillä vähän liian tulessa tänkaltaseen biisiin.
Laulut kuulostaa jälleen totutusti vahtoma-standardin mukaisilta,eli hyviltä,puhtaalta ja stemmoja myöten tarkkaan harkituilta.Leadlaulusoundi ja laulusuoritus siinä oli myös mun mielestä erittäin onnistunut kuulostaen omalta Vahtomasoundilta,eikä tuonut itsessään mieleeni yhtään verrokkia.
Teksti oli aika kevyt,kuten ilmeisesti tarkoituskin on.Lopun kitarakuvio oli simppeli ja moniäänisenä myöskin hyvä toteutus.Ehkä siinä olisi mun mielestä saanut olla vähän selkeempi soundi.
Kokonaisuus toimi kokolailla komeasti ja kyllä tässä on kuultavissa tietty vahtoma-soundi,joka on tunnistettavissa.
Toimiva on toimivaa!
0   +1 +2
 

Sivut: 1 2

Löytyy soittolistoilta

MoonTV Kellari
uusin jakso 30.11.