sunherd


Hutiloitua melodista lo-fi-poppista. Surinaa purinaa murinaa. http://www.sunherd.net/

Historia: Pessin kanssa '94 ihmeteltiin eka kertaa trackereita. Samana vuonna soitin myös eka kertaa kitaraa lukiossa. Jatkoin itekseni musantekoa vielä Joensuussa, mutta jostain syystä about lopetin '98. Sitten kauheen monen vuoden jälkeen 2005 aloin taas tekemään biisejä, uusin tekniikoin.

Jäsenet: Jarkko (sunherd);


Laitteet: PC, Rautian Veijon tekemä kitara, vahvistimena nykyään tollanen Rolandin Microcube :) Ja sit softana käytin aiemmin Cool Edit Pro:ta eli Adobe Auditionia. 2008 tutustuin Reaperin ja ilmasiin VST-hommeleihin ja pääasiassa oon sit käyttäny niitä.

Vieraskirja
sunherd: jos tuntuu että bad drug on liian lyhyt ni sitä voi kuunnella repeatilla! artistin lupa.

sunherd: Ton postimyyntihyllyn "työnimenä" oli Ikea, mutta se työ kesti sen verran vähän aikaa etten oikein tiedä onko oikeutettua sanoa noin :)
Nimi:
Viesti:
 








Postimyyntihylly (surinamix) Lo-Fi
Kuuntele
Download (157kbps, 05:04, 5,68Mt)   
Kappaleen sanat   
Tehty 27.-28.4.2008 kun en saanu unta. Ni kokeilin sit samalla vähän uusia musasoftia. En oikein vielä osaa käyttää niitä, mutta hypätään nyt ensin.

Oon kuullu sellasesta asiasta ku kompressointi. Käsittääkseni sellanen ois tehny tälle biisille välillä hyvää :D en vaan osaa ainakaan noilla softilla vielä.

K/a: 10 | | 1 ääntä | Kommentit! (2) | Lisätty: 28.04.2008



:'( Indie
Kuuntele
Download (256kbps, 03:19, 6,07Mt)   
Kappaleen sanat   
En mie tarvii muuta ku kitaran ja laulun. Oon singer-songwriter, kato.

Vähän paukkuu konsonantit mikkiin, ehkä pitäs laittaa joku systeemi sen eteen laulaessa, emt. Tehty 17.2.2008.

K/a: 10 | | 1 ääntä | Kommentit! (1) | Lisätty: 17.02.2008



Hymysi (ukkostutka-versio) Indie
Kuuntele
Download (155kbps, 03:02, 3,37Mt)   
Kappaleen sanat   
Toka versio ("aina tutkalla, nimittäin ukkostutkalla"). spiky lainasi äänikorttivempainta niin selvisin ekaa versiota koskeneesta mikrofoniongelmasta ja koilottelin uusiksi. Nauhalle tarttui myös vähän ukkosta.

Ukkonen on MAHTAVAA.

K/a: 8.5 | | 10 ääntä | Kommentit! (8) | Lisätty: 09.08.2005



Valot Pop
Kuuntele
Download (256kbps, 03:01, 5,55Mt)   
Kappaleen sanat   
Tehty joskus vuosituhannen vaihteessa ja 22.6.2008. En oo kyllä saanu kuunneltua tätä vielä muuta ku markan aktiivikajareillani ja puhelimen mukana tulleilla kuulokkeilla :D Ei mitään hajua saako tästä normaalivermeillä mitään tolkkua.

Pitäsköhän tällasille peruspoppi-biiseille lohkaista ihan oma projektinsa.

Valoisuusaiheinen sanoitus ei oikeastaan mitenkään liity nyt juhannukseen, mutta omistettakoon biisi silti sille, koska näin hassuun saumaan syntyi!

Itse asiassa biisin syy on se että kitarasta katkesi joku päivä sitten alempi E-kieli enkä oo vielä saanu aikaseksi vaihtaa kieliä. No aattelin että teen sit biisin ilman E-kieltä ja tapailin jotain johon sitten sopi joskus vuosituhannen vaihteen paikkeilla näppäilemäni pimputus. Ja tämän pimputuksen mukana sieltä on kulkeutunut myös biisin eka säkeistö.

Ai niin sanat? No ne kerto kai alunperin jostain vampyyrintapaisista jutuista. Tai semisti. Voi se olla päivänsäde ja menninkäinenkin, mutta tossa taitaa nyt sotkeentua persoonat aika hyvin että kuka on kukakin, minä vai sinä.

K/a: 0 | | 0 ääntä | Kommentit! (0) | Lisätty: 22.06.2008



Kylmänhenki (Lämmöllä-mix) Pop
Kuuntele
Download (192kbps, 04:00, 5,51Mt)   
Kappaleen sanat   
Ehkä mainstreamein biisini ikinä. Tehty 28.6. & 29.6. 2007.
sunherd vs. aknestik vs. anssi kela vs. cmx.

Tästä on kyllä tulossa kylmempikin versio. Se on itse asiassa originaaliversio, mutta se ei ole vielä valmis :D . Ilmeisesti julkaisen sen sitten parin muun samantekniikkaisen biisin yhteydessä.

K/a: 9 | | 2 ääntä | Kommentit! (2) | Lisätty: 30.06.2007



Shadower (samettihousu-mixdown) Indie
Kuuntele
Download (256kbps, 03:22, 6,17Mt)   
Kappaleen sanat   
Genre: Villasukkasärinää

Tehty alunperin 16.5.2005. Samettihousu-mixdown 29.3.2006.

Tunnelmallisempi ja vittumaisempi versio.

Shadower oli ensimmäinen "uuden tulemisen" biisini, joten näin melkein vuoden verran sen tekemisen jälkeen oli pakko kokeilla, olenko oppinut tekemään näitä paremmin. Mm. siksi että Rokkis patisti.

K/a: 9 | | 2 ääntä | Kommentit! (2) | Lisätty: 31.03.2006



Dryadi Indie
Kuuntele
Download (224kbps, 03:37, 5,8Mt)   
Kappaleen sanat   
Genre: Ethereal
Tehty: 27.3. ja 14.5.2006

Hieman yllätyksetön biisi, mutta on tässä sellainen nätteysmomentti kuitenkin.

K/a: 9.5 | | 2 ääntä | Kommentit! (2) | Lisätty: 14.05.2006



Laiva Cumanan satamaan Pop
Kuuntele
Download (160kbps, 03:29, 3,99Mt)   
Yritetty tehdä 22.8.2005. Tehty illalla 14.10.2005

Instrumentaalipoppia. Melkein kuulostaa niinku ois back to tracker days :)

Hilpeä. Alunperin tähän oli tarkoitus pykätä sanatkin ja tän piti olla hurja särökitararokkihässäkkä, mut sit jossain vaiheessa tajusin että mitä hittoja. Sanomatta paras. Ja otin särökitarat pois ja rakensin about kokonaan alusta.

Rookenrol

K/a: 9 | | 3 ääntä | Kommentit! (3) | Lisätty: 14.10.2005



Kaljahommiin (v0.01: Viimeinen tippa) Indie
Kuuntele
Download (256kbps, 02:12, 4,05Mt)   
Kappaleen sanat   
Olin taas repsahtanut kaljardi-osastolle ja kävellessäni tukalasti kuluneen työpäivän jälkeen kotiin päin aivoihini kopsahti inspiraatio siitä että minunhan täytyy tehdä biisi nimeltään "Kaljahommiin", koska se on hauska sana.

Biisin piti alun perin olla joku sellainen hauska suomiramo-rynkytys tyyliin Kimmo Liskomäen Pitkien Kalsareiden "Pitkät kalsarikännit" taikka "Niin tyhmä mä oon", jossa naureskelisin lähinnä itelleni todellakin sitä miten tyhmä taas oon ollu, mutta kun pääsin kotiin ja tapailin jotain sointuja niin vauhti sitten aika nopeasti tipahtikin ja nuotti synkkeni. En tiiä miks kävi näin, mutta ehkä tää on mielenkiintoisempi tällaisena :)

Biisi on soitettu ilman mitään metronomintapaistakaan, koska tän oli tarkoitus olla vain luonnos. Ikään kuin muistilappu että "tällainen pitää joskus tehdä".

Mutta kun miusta tuntuu etten mie tätä koskaan tuu jatkamaan niin julkaistaan sitten tällaisenaan.

K/a: 9 | | 1 ääntä | Kommentit! (1) | Lisätty: 08.10.2006



Hipaisu Post-Punk
Kuuntele
Download (160kbps, 02:08, 2,45Mt)   
Kappaleen sanat   
Genre: Joikkarirämistely

12.9.2005. Eka versio: Hipaisu (Äiti, kerro taas Joy Divisionista)
13.9.2005. Toka versio: Hipaisu (Äiti, onko totta että Ian Curtis on mun isä?)
11.10.2005. Kolmas ja viimeinen versio: Hipaisu (Äiti, sanakin vielä joikkareista ni vejän turpaan!)

Lopullisen version nimi johtuu turhautumisesta. Normaalistihan biisi pitää melkein saada illassa valmiiksi ja tätä oon kaverin patistamana hionut yhteensä kolmena!

K/a: 7.3 | | 4 ääntä | Kommentit! (4) | Lisätty: 11.10.2005



bad drug Indie
Kuuntele
Download (256kbps, 02:00, 3,68Mt)   
Kappaleen sanat   
Miusta tuntui että petän sunherdiä kun tein vaan jotain etiäis- ja magincia-hommia kaksi päivää ni piti tässä vähän emohtaa nopeesti tällanen sunherd-projektin biisikin.

Samalla piti vähän taustalauleskella ku normaalistikin se ois tarkoitus muttaku oon niin laiska aina ollu että oon todennu pärjääväni muutenkin. Ni, nyt, tässä, sitten, heil!

K/a: 0 | | 0 ääntä | Kommentit! (0) | Lisätty: 11.05.2008



Shadower (noisepop-mixdown) Shoegazing
Kuuntele
Download (160kbps, 03:24, 3,9Mt)   
Kappaleen sanat   
Genre: Flegmaattista surinahämystelyä

Tehty 16.5.2005. Biisistä on osoitteessa http://sunherd.net/misc/shadower/ myös ns. "Stanupop mixdown", mutta tämä mikseri.net:in versio on se, mitä biisin oli tarkoitus olla, eli ylisärömeteliä surinaksi ja murinaksi asti, särkien.

Ei siis minkään kalojen, ts. "ahventen", vaan "siten, että särkee".

Hoilotella piti alunperin enemmänkin, mutta lopulta näin että tämä hoilottelumäärä oli riittävä.

K/a: 8 | | 5 ääntä | Kommentit! (10) | Lisätty: 12.10.2005



Luulis Oldskool
Kuuntele
Download (128kbps, 02:04, 1,91Mt)   
Kappaleen sanat   
Oiskohan tää eka about pahantuulinen biisini ikinä. Siksi ehkä onkin pikkubiisi, kun en minä tällaiseen kauaa voi paneutua.

Vappuna kaveri onnistui estämään puistossa raiskauksen sattumalla paikalle just oikeaan aikaan. Siellä puistossa on muutenkin raiskattu ihmisiä lähiaikoinakin. Samoin HS uutisoi siitä, miten pääkaupunkiseudulla on ollut paljon väkivaltatapauksia. Meinaa niin sanoakseni hieman risoa tämä maailma välillä.

Aloitettu 1.5.2008. Käyty sitten välillä Kainuu-tourilla (Kajaani, Suomussalmi, Kuusamo) ja palattu takaisin Ouluun sorvaamaan biisi loppuun 5.5.2008. Tänään 6.5.2008 sitten totesinkin että suurin osa tekemistäni muutoksista on ihan paskoja enkä ossaa - ja palautin biisin aika pitkälle ekan päivän kondikseensa :)

Biisissä on käytetty sampleina mm. kuvaa Ambassador Koshista, sekä yhtä IWATSWin biisistä tehtyä mp3:a raakadatana soitettuna.. Voikohan tällaisesta saada tekijänoikeussyytteen? O:)

K/a: 0 | | 0 ääntä | Kommentit! (0) | Lisätty: 06.05.2008



Mua vituttaa Rock
Kuuntele
Download (192kbps, 02:09, 2,95Mt)   
Tämäkin välikauden tuotoksia. Tehty 2003, mutta sentään jo Espoossa - eikä trackereista ole enää tietoa.

K/a: 0 | | 0 ääntä | Kommentit! (0) | Lisätty: 15.05.2006



In The Spirit Of Kauko Mutta Vahingossa Rock
Kuuntele
Download (192kbps, 02:44, 3,76Mt)   
Ei varsinaisesti "uuden tulemiseni" biisejä, vaan väliajan yritelmä. Tehty joskus 2002 ja vielä Joensuussa. Koottu kokoon trackerilla.

Yksityiskohtana mainittakoon että soittelin kitaran sormineni (mitä en osaa!), koska yritin kurottaa plektraa, mutta se jäi viisi senttiä sormeni ulottumattomiin, enkä jaksanut nousta sen vertaa että olisin yltänyt :) - Raju soolo tuli.

K/a: 0 | | 0 ääntä | Kommentit! (0) | Lisätty: 15.05.2006


Copyright-huomautus:
Kaikki materiaali Mikseri.netissä on suojattu tekijäinoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla.
Voit kopioida tätä materiaalia ja tehdä siitä kohtuullisen määrän kopioita VAIN omaan käyttöön.
Materiaalin UUDELLEENTUOTTAMINEN, LEVITTÄMINEN ja JULKINEN ESITTÄMINEN on kielletty ilman asianosaisen henkilön lupaa.