Cosmic 2005

Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Täsä on vähä uutta kamaa taas jälleen, hope u like it!! täsä on pikkasen hommaa vielä mitä pittää tekassa mut mut, kommenttia kiitosh=)

9,10   2130 kuuntelua

Kommentit

Haluaisitko kommentoida? Rekisteröidy käyttäjäksi tai kirjaudu sisään

Kirjaudu

9
Valandir 16.12.2005
Lähtee mukavasti oikealla actionilla mukaan. Spiikit toimii hyvin. Saundi on erittäin puhdas, ja biisi kuulostaa oikeasti tosi hyvälle. "Kitaran" tapainen syna sopii erinomaisesti, kuin hattu päähän. Saundimaailma toimii taustalla erittäin hyvin. Calm part (pienimuotoinen suvanto) on toimiva, mutta odotin kyllä rehellisesti sanoen jotain erittäin voimakasta arppi-synaa paukuttamaan kajareista, jota ei kuitenkaan tullut. Eihän se mitään silti pilaa.

Biisi toimii kaikin puolin todella hyvin. On menoa ja meininkiä. Vaikka saundimaailma onkin erittäin avara, niin silti jäi odottamaan vielä jotain ja biisi alkoi myös hieman toistamaan itseään. Kyllä tästä karvan alle 9 pitää antaa, elikkä tuo 8.9/10 (heh) joka pyöristyykin mukavasti tuohon erittäin hyvään numeroon yhdeksän ---> 9/10.
0   +1 +2
 
9
spiritusandasper 11.08.2005
Ihan maistuvaa matskua. Hieno tuo rauhallinen melodia joka alkaa tuossa 1:23 kohdilla. Kaunis kulku ja hieno spiikki tukee sitä nätisti. Hyvä biitti pitää biisin ihan menevässä kuosissa ja soundit ovat tuntuvat olevan selkeän kuuloisia ja kirkkaita. Melodiat toimivat hyvin ja linjat ovat hienoja. Miinusta annan tuosta 3 minuutin kohdilla tulevasta hiljaisuudesta. Ihan hyvä sinänsä, mutta siinä kohdin meikäläisen odotukset nousivat erittäin korkealle, sillä odotin että vielä joku hemmetin hieno linja on säästelty lähtöä/nostatusta varten ja hieman lässähti odotukset kun mentiinkin samalla kaavalla eteenpäin. Ei silti, kokonaisuutena sanon että hyvää matskua tämä ja tuotannollisesti kuulostaisi olevan aika mukavasti paketissa. :)
0   +1 +2
 
9
Aurisgale 22.07.2005
Kyllä on paksua soundia jälleen... soinnut menee tuttuun trancepulse tyyliin. Kicki on paksu ja kermainen. Soundien erottelevuus ei ole tässä ehkä niin hyvää kuin normaalisti... Ei toisaalta mikään ihme kun bassline vie niin paljon tilaa... voisi olla jopa parempi, jos ei olisi niin pinnalla tai vähentää hiukan chorus-soundia siitä. Melodia osuus menee varmalla ja kirkkaalla soundilla.

Ei vahvimpia biisejä, mutta ei tämä ainakaan tehnyt minkäänlaista pettymisen tunnetta. Voimakkaalla otteella tehtyä menevää trancea. Biisin bassline on hiekkous että vahvuus. 9+
0   +1 +2
 
10
Vespe 22.07.2005
Loistavasti lähtee tuo kick potkimaan tuosta. Intro on toteutettu hyvin ja voksut välissä toimii hienosti. Tuo pieni ja yksinkertainen melodia ottaa koukkuun ja saa haluamaan lisää.

Breikkiin mennään hyvin. Soundit on koko ajan freshit ja raikkaat niinkuin pitääkin. Beatin tultua mukaan homma jatkuu vaan ja kuulostaa hyvältä, ei tätä voi muuta kuin ihailla.

Kakkosbreikki alkaa vähän rauhallisemmin ja lähtee yhtäkkiä rajusti liikkeelle, tämä ei niin uponnut. Toimii, mutta voisi toimia paremminkin.

Minun täytyy olla erimieltä Protuksen kanssa. Mielestäni kick ei löysäile, eikä melodiat ole peruskauraa. Meikäläisen biiseissä ne sahaleadit, ne on sitä peruskauraa, eikä tämmöiset.

Loistava biisi, näiden takia fanitan.
0   +1 +2
 
9
Protush 22.07.2005
Avaruusmaista tunnelmaa luodaan hienosti biisin alkaessa. Spiikki sopii hyvin mukaan muiden taustojen mukana. Suvantoa edeltävä alkuosio ei tarjoa mitään järin mullistavaa vaan perusyksinkertaisen toimivan osion johon olisi vielä voinut heittää tavaraa ja kikkoja mukaan. Suvanto on hyvänkuuloinen ja ehkäpä biisin paras osuus. Tämän jälkeinen melodia on ihan hyvä myös mutta ei sekaan mitään hirveätä koukkua pysty tarjoamaan. Kakkossuvanto saisi olla hitusen massiivisempi ja myös sen jälkeinen nosto. Biisin loppupuolella alkava "di di dii di di dii" melodia on mielestäni erittäin sopiva ja hyvä tähän biisiin mutta sitä olisi vaan saanut tulla hieman enemmän. Rakenne kokonaisuudessaan on vähän liian varmanpäälle otettu mutta ihan toimiva silti. Rummut ovat hyvät muuten mutta välillä kuullostaa että kicki vähän löysäilee muiden taustojen alla. Melodia ovat suurimmaksi osaksi melko peruskauraa mutta toimivat hyvin (joskin joku koukku lisää olisi piristänyt menoa). Kokonaisuudessaan biisi on hyvä muttei täydellinen ja kukapa meistä täydellistä biisiä aikaan saisikaan =) Hyvän kuuloinen paketti!
0   +1 +2
 

Viimeisimmät kuuntelijat

MoonTV Kellari
uusin jakso 30.11.