Olen harrastanut musiikkia jo ihan pikku naperosta asti pianonsoiton merkeissä. Muutama vuosi sitten valmistuin musiikkiopistosta ja siinä loppuvuosina taisi alkaa vakavammin tämä musiikin rääpiminen koneen kanssa..
Aluksi, jo joskus ala-asteella käytin trakkereita parin biisin tekoon, sittemmin siirryin Playstationin Music2000-ohjelmaan, jolla taisi tulla väännettyä yksi jos toinenkin biisi. Sen ohjelman rahkeet eivät kuitenkaan riittäneet kun alkoi tuo vaatimustaso nousta, joten vanhalla kunnon Celeronilla pyöriteltiin sitten vuosi-pari Fasttrackeria. Pikkuhiljaa alkoi sekin ohjelma vaikuttamaan hieman karhealta, joten ei kun uuden ohjelman kimppuun ja tällä kertaa kyseessä Fruityloops 3.
Sävelsin demoversiolla tajuttoman kauan, tallennusmahdollisuutta ei ollut joten biisit piti saada purkkiin kertalaakista. En tiennyt Export-mahdollisuudesta, joten windowssin ääninauhurilla tallensin äänen waviksi. Ainoa miinuspuoli oli se, että vanha kaakki ei jaksanut kunnolla pyöritellä sitä Fruityloopsia, vaan pätki niin perhanasti joka välissä. Biisien laadun arvaa. Ainoa toivo oli tuntikausien pyörittely ja leikkaus Goldwavella. Biisi piti ensin muutaman kerran kopsia waviksi, jotta joka kohta tulisi pätkimättä jossain versiossa. Pari kertaa kävi myös niin, että Fruityloopsissa painoi väärää X-ää oikeasta yläkulmasta, lähes valmis biisi hävisi bittihelvettiin ja tietokoneen monitorista sai seuraavan viikon pyyhkiä sylkitahroja joita ärräpäät lennätteli ympäri huonetta.
Ja vihdoin! Kokonainen, täydellinen Fruityloops, sittemmin FL Studio! Hiiritaiteilijan paratiisi (ei tuota syntikkaa ollut vielä silloin eikä pitkään aikaan sen jälkeenkään) ja siitä alkoi uusi aikakausi. Tallennusmahdollisuus tuntui aivan uskomattomalta!
Paria tietokonetta myöhemmin sijoitin rahani Proxsonic AK-112 -aktiivimonitoreihin. Hyvin ovat pelittäneet, ja tällä hetkellä ovatkin ensisijaiset kaiuttimet musiikin väsäämisessä. Vuoden intissä olon jälkeen muutin omaan kämppään ja siirsin "studioni" sinne. Oltuani hetken omillani ja huomattuani, että inspiraatio on todella hukassa päätin sijoittaa rahani elämäni ensimmäiseen midikiippariin. Puolta vuotta myöhemmin ostoon lähti Phonicin MM1002-pikkumikseri ja high-end -laatuiset audiokaapelit sekä jälleen tehokkaampi tietokone.
Tämän hetken kalusto on siis kokonaisuudessaan itse kasattu pöytäkone Intel Core2Duo-prosessorilla ja M-Audio Delta Audiophile 2496 -äänikortilla, Korg Kontrol 49 -midikeyboard, Proxsonic AK-112 -studiomonitorit, Phonic MM1002 kaksikanavainen mikseri sekä jotkut vanhat, hyvin toimivat (joskin pari kertaa korjatut) kuulokkeet. Softana on edelleen FL Studio, tällä hetkellä versio 8. Seuraavaksi ostoslistalla lienee Genelecit, CME UF8 -midikiippari tai TFT-näyttö, kun tuo 21" normi kuvaputkinäyttö vie leijonanosan tuosta työtilasta. Linkit noihin omistamiini välineisiin löytyy D-Vision -artistisivulta.
Jos jollain on jotain pidempää asiaa, sähköpostiosoite on
mikko.mottonen (at) pp1 (piste) inet (piste) fi
Pikaviestit
Rekisteröityneet jäsenet voivat lukea ja jättää toisilleen pikaviestejä.
Kirjaudu sisään sivun ylälaidasta.
Kaikki materiaali on suojattu tekijäinoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla. Kappaleiden tekijäinoikeudet kuuluvat artistille. Forum-tekstien sekä kommenttien tekijäinoikeudet kuuluvat kirjoittajalle. Kuvien tekijäinoikeudet kuuluvat kuvaajalle. Kaikki muut tekijäinoikeudet kuuluvat Mikseri.netille. Voit kopioida tältä sivustolta löytyvää materiaalia ja tehdä siitä kohtuullisen määrän kopioita VAIN omaan käyttöösi. Materiaalin uudelleentuottaminen, levittäminen ja julkinen esittäminen on kielletty ilman lupaa.