daiba

chda | 19.06.2005 | Breakbeat
Hei, sinulla on joko JavaScript pois päältä tai vanha versio Adoben Flash Playerista. Hae uusin Flash Player.

Kesän kirkkautta

8,67   1503 kuuntelua

Kommentit

Haluaisitko kommentoida? Rekisteröidy käyttäjäksi tai kirjaudu sisään

Kirjaudu

9
.Trauma 19.07.2005
Tykkään helvetisti. Äänimaailma on mielettömän hieno, niinkun yleensäkin näissä kappaleissasi. Se "ambient ulina" tuolla taustalla on biisin ehdottomasti kantava voima, ja toimii erittäin hienosti muuten tummasävyisen miksauksen kanssa. Tunnelmallisen ja pyörittelevän intron jälkeen päästäänkin kappaleen parhaaseen osaan, bassolinjaan ja rumpuihin. Hienosti vedättää toi basso, juuri sopivan yksinkertainen linja meikäläisen makuun. 1:50 alkavat breikit toimii moitteettomasti, joskin olisin halunnut kuulla enemmän IDM-vaikutteita niissäkin [muuten kun biisi on niitä täynnä]. Kahden minuutin jälkeen alkavat itämaisvaikutteiset kellot kolahti myös, hyvä soundi niissä. Maukkaan kakun kruunaa kekseliäs outro.

Kokonaisuudessa erittäin hyvä ja ehjä paketti, johon ei vielä ainakaan kahden viikon kuuntelulla ole kyllästynyt. Pituutta kappaleessa olisi voinut olla paljonkin enemmän, jotenkin loppuu kesken vaikka pituutta onkin se viisi minuuttia. Enemmän vaan toistoa ja uusia padeja maalailemaan soppaa. Rummuissa olisin tosiaan halunnut kuulla hieman enemmän kokeellisuutta ja ehkä hieman enemmän alataajuuksia, nyt soi mielestäni turhan keskeltä, mikä taas saattaa viedä potkua niistä. Pikkuvioista huolimatta hieno kappale, 9p.
0   +1 +2
 
9
Hienoa maalailua, kappale nousee todella mukavasti melko kookkaisiin sfääreihin, joskin taustalla oleva ambient-ulina hiukan häiritsi mennessään liian korkealle, en tiedä johtuuko se vain kuulokkeistani mutta välillä se nousi liikaakin esille. Koukut ovat tarkkaan harkittuja ja varsinkin loppupuolen "viallinen levy"-efekti oli sen verran hyvä että voisin harkita jopa idean varastamista. Tasapainoinen kokonaisuus suurimmalta osin.
0   +1 +2
 

Löytyy soittolistoilta

MoonTV Kellari
uusin jakso 30.11.